Gingivitis, paradontitis, leukoplakija, oralni karcinom, halitoza i ubrzano propadanje zubi glavne su posljedice dugotrajne uporabe klasičnih cigareta, a konzumenti imaju deset puta veći rizik od razvoja oralnog karcinoma u usporedbi s nepušačima. Ipak, oni koji upotrebljavaju e-cigarete ili grijane duhanske proizvode izloženi su manje štetnim posljedicama po oralno zdravlje. Točnije, ti su proizvodi manje štetni u usporedbi s klasičnim cigaretama, ali i dalje nisu bezopasni.
Bitne razlike
- Grijani duhanski proizvodi proizvode manje katrana i kancerogenih spojeva, što rezultira smanjenim rizikom za nastanak određenih bolesti, poput oralnog karcinoma. No, oni i dalje sadrže nikotin, koji uzrokuje ovisnost, smanjuje protok krvi i negativno utječe na zdravlje desni. Kod klasičnih cigareta, duhan sagorijeva na temperaturama iznad 800 °C, što rezultira oslobađanjem preko 7000 kemijskih spojeva, od kojih je najmanje 70 identificirano kao kancerogeni. Nasuprot tome, grijani duhanski proizvodi rade na temperaturama od oko 250 – 350 °C, što značajno smanjuje razinu štetnih tvari poput katrana i ugljičnog monoksida, ali i dalje oslobađaju nikotin i druge iritante koji negativno utječu na oralno zdravlje, upozorava doc.dr.sc.prim. Miroslav Sikora, dr. med. dent., specijalist oralne patologije, dodajući da s druge strane, razno razni vape uređaji sa otvorenim sustavom u kojem korisnici sami dodaju tekućine s raznim kemikalijama i aromama, mogu biti još štetniji. Tekućine mogu sadržavati propilen glikol i biljni glicerin, koji se pri visokim temperaturama, od 200 do 250 °C, razgrađuju u toksične spojeve poput formaldehida, acetaldehida i akroleina.
Glavna razlika, kaže dr. Sikora, između grijanog duhana i e-cigareta leži u sastavu i načinu na koji se proizvode štetne tvari. Grijani duhanski proizvodi sadrže pravi duhan, koji se zagrijava na nižim temperaturama od onih pri izgaranju cigareta. To smanjuje, ističe, količinu katrana i drugih štetnih spojeva, čineći ih manje štetnim u usporedbi s cigaretama. Istovremeno, e-cigarete koriste tekućine koje sadržavaju nikotin, propilen glikol, glicerin i razne arome. Pri zagrijavanju tih tekućina mogu se oslobađati toksični spojevi poput formaldehida i acetaldehida.
Liječenje otežano
- Valja naglasiti da je kod pacijenata koji konzumiraju klasične cigarete ili koriste e-cigarete, liječenje oralnih bolesti otežano. Nikotin prisutan u oba oblika smanjuje protok krvi u tkivima, što usporava proces zacjeljivanja rana nakon stomatoloških zahvata, poput vađenja zuba ili parodontoloških tretmana. Također, upalni procesi uzrokovani pušenjem mogu smanjiti učinkovitost terapije i povećati rizik od komplikacija, naglašava dr. Sikora, ističući da, iako grijani duhanski proizvodi imaju manje negativan utjecaj na zacjeljivanje tkiva u usporedbi s klasičnim cigaretama, i dalje ometaju proces liječenja. Kemikalije u vape proizvodima mogu izazvati iritaciju i povećati rizik od infekcija, što dodatno otežava oporavak, upozorava dr. Sikora.
Kao doktor dentalne medicine i specijalist oralne patologije, kaže nadalje, uvijek savjetuje pacijentima potpuni prestanak pušenja i korištenja bilo kojeg od nikotinskih proizvoda. No, ako pacijent ne može odmah prestati, prijelaz na grijane duhanske proizvode ili e-cigarete, smatra, može biti korak prema smanjenju štetnih posljedica, ali treba ga pratiti plan za potpuno odvikavanje od nikotina.