We are innovation

EU neće biti "smoke free" do 2100. godine

Cilj pada broja pušača ispod pet posto EU neće ispuniti do kraja stoljeća. Taj postotak, naime, smatra se granicom koja neku zemlju definira kao “smoke free”. Prvu generaciju bez dima svojim zdravstvenim planovima pa tako i Europskim planom borbe protiv raka, Unija je zacrtala za 2040. godinu. Obzirom na podatke i različitost strategija u pristupu rješavanja problemu pušenja, EU kao zajednica zakazala je i desetljećima je od realizacije tog cilja, pokazuje analiza stručne mreže We are innovation. Iz te federacije 40 stručnih udruga i think thanova iz svijeta, od 2020. godine broj pušača u EU smanjio se tek za jedan posto.

U tom prosjeku ima onih zemalja koje bilježe napredak, a jedina razlika u odnosu na zemlje koje stagniraju ili čak pogoršavaju situaciju s pušenjem je kvalitetna regulacija bezdimnih proizvoda koja potiče pušače na prelazak sa cigareta na te proizvode. Kao najbolji primjeri zemalja prema podacima Eurobarometra ističu se Švedska, Češka i Grčka, stoji u priopćenju CROHM-a.

Švedski uspjeh

Iz CROHM-a opisuju zaključke analize spomenute međunarodne mreže prema kojima je Švedska kao zemlja najbliža postati prvom EU članicom bez dima. Postotak pušača u toj je zemlji 5,6 posto i silaznog trenda. Nadalje, Češka je od 2020. godine, naspram EU prosjeka od jedan posto, broj pušača smanjila za sedam posto, a Grčka za šest posto. U te obje zemlje bezdimni proizvodi drukčije su tretirani od cigareta. Distinkcija od klasičnih cigareta u politikama ovih zemalja ne odnosi se samo na porezni tretman nego i na javnozdravstveni aspekt. Bezdimni proizvodi, navode nadalje, prihvaćeni su kao alat za prestanak pušenja cigareta kod odraslih pušača u Novom Zelandu gdje je pojavnost pušenja 6,8 posto. We are innovation poziva se na Eurobarometar kao izvor ovih brojki i postotaka, a prema tomu je Hrvatska među zemljama s najvećim brojem pušača s njih čak 34 posto.

Eksperiment CROHM-a

- Alternativni proizvodi kod kojih nema procesa sagorijevanja koji karakterizira pušenje cigareta, poput e-cigareta, grijanih duhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica, mogu pomoći u smanjenju pušenja. To potvrđuju i znanstvena istraživanja i praksa u sve većem broju zemalja čije su zdravstvene vlasti shvatile prednosti poticanja pušača na prelazak na manje štetne alternative. U Hrvatskoj se i dalje izbjegava donijeti kvalitetna regulacija koja bi osigurala informiranje pušača, ali i cijelog sustava kako o prednostima tako i o rizicima tih proizvoda, a istovremeno educirala i odmaknula maloljetnike od tih proizvoda. Mi smo kao udruga organizirali amatersku intervenciju s deset pušača kojima smo pomogli prestati pušiti u 28 dana programa koji je uključivao edukaciju i podršku. Od deset sudionika, pet ih je u potpunosti ostavilo cigarete, a dvoje uz alternativne proizvode još uvijek povremeno zapali cigaretu, no u značajno manjem broju no ranije. Zamislite da se rezultati ovog malog eksperimenta projiciraju na cijelu populaciju u kojoj imamo konstantan broj od oko milijun pušača, rekao je Filip Tokić, predsjednik Udruge CROHM.

U tijeku su prijave za novu grupu sudionika koji na ovakav način žele pokušati prestati pušiti. Prijave su moguće na ovoj poveznici.

Loading...