Prim. dr. sc. Ines Balint

Pacijentima smo dužni dati utemeljene informacije

Marija Mihelić

Dobro je poznato da će svaki liječnik obiteljske medicine svoga pacijenta pitati konzumira li duhanske proizvode. No, odgovori li potvrdno, računalni će sustav pribilježiti tek je li riječ o klasičnim cigaretama, no ne i onim alternativnim. Za očekivati je da će se i alternativni duhanski proizvodi implementirati u sustav i tako konačno voditi evidencija pacijenata korisnika tih proizvoda.

Bez alergena duhanskoga dima

Ipak, do tada će liječnici obiteljske medicine, znajući da pacijent konzumira duhanske proizvode, pronalaziti načina kako ga odviknuti od klasičnih pa makar i kroz upotrebu onih alternativnih proizvoda.

- Imala sam slučaj troje malih pacijenata iz iste obitelji koji su imali astmu i bronhitis i to uzrokovane alergenima iz duhanskog dima. Savjetovala sam roditeljima da prestanu pušiti ili da barem to čine na balkonu, no nisu me poslušali. Potom sam im rekla za alternativne proizvode i iznenadila sam se vidjevši da ta djeca danas imaju puno manje kroničnog bronhitisa, a ono što sam posebno ponosna jest činjenica da nijedno od njih ne puši iako su u dobi iznad 18 godina, ispričala je iskustvo iz svoje liječničke ordinacije prim. dr. sc. Ines Balint.

Manje štetne za pasivne pušače

Na upit traže li pacijenti pomoć od odvikavanja od klasičnih cigareta pomoću alternativnih, naša sugovornica kaže da ima dosta osoba koje se obraćaju i dakako, savjetuje im prestanak pušenja. No istovremeno, dodaje, kako je dužna dati pravu informaciju baziranu na znanstvenim činjenicama, uz to što im ukazuje i na potencijalnu opasnost korištenja alternativnih cigareta. Posebno je taj “prijelaz” kao mogućnost kod pušača, važan i u smislu njihove okoline odnosno onih izloženih pasivnom pušenju. Svakako je, poručuje, potrebno utvrditi imaju li i koliki utjecaj na zdravlje alternativni duhanski proizvodi.

Loading...