dr. Irena Rojnić Palavra

Trenutna saznanja sugeriraju manju štetnost e-cigareta

Marija Mihelić

Šest godina koliko radi Dnevna bolnica za ovisnost o duhanu – Škola nepušenja pri Klinici za psihijatriju „Sveti Ivan“ u Zagrebu zbog želje za prestankom pušenja javljaju se i konzumenti klasičnih, ali i e-cigareta. Valja podsjetiti da je, kažu stručnjaci, procjena da je danas na tržištu više od 500 različitih e-cigareta s oko 8000 aroma. Dugoročni učinci na zdravlje ljudi različitih supstanci koje se nalaze u e-cigaretama nisu u potpunosti poznati, s čime se slaže i dr. med. Irena Rojnić Palavra, spec. psihijatrije i uži spec. alkoholizma i drugih ovisnosti. U Školi dočekuje velik broj pušača klasičnih, ali sve češće i e-cigareta, objavio je portalzdravlje.hr.

Metode prestanka pušenja

- Mi psihijatri ne pravimo razliku među konzumentima klasičnih, odnosno kupovnih cigareta, motanih cigareta, grijanog duhana ili e-cigareta, jer svi dijele ovisnost i svima je cilj riješiti je se. Svi su u istom programu, u istoj grupi, dijele ih jedino finese u individualnom pristupu, priča dr. Rojnić Palavra.

Zanimljivo je da su e-cigarete prilikom odvikavanja opcija, doduše moguće posljednja. Naime, naša sugovornica naglašava da polaznici Škole obično ne odlučuju mijenjati sredstvo ovisnosti za manje štetno, već se u potpunosti riješiti ovisnost, za što postoje brojne metode poput individualnog liječenja, grupnoga liječenja, nikotinske zamjenske terapije, transkranijalne magnetske stimulacije i drugih opcija dokazane učinkovitosti. Ipak, naša sugovornica kaže da trenutna saznanja o e-cigaretama sugeriraju manju štetnost u odnosu na klasične proizvode, čime bi one mogle naći mjesto u kontekstu strategija smanjenja štete za osobe koje ne žele ili ne mogu prestati pušiti.

- Međutim, još uvijek ne znamo kakvi će biti dugoročni učinci e-cigareta na zdravlje ljudi, jednako kao što je trebalo proći dosta vremena da se pušenje klasičnih cigareta dovede u vezu s primjerice karcinomom pluća ili kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću.

Prestanak pušenja je značajna odluka

U praksi, kaže dr. Rojnić Palavra, bilo je osoba koje imaju iskustvo „skidanja“ s duhana pomoću e-cigareta, ali i onih koji se izravno iz konzumacije e-cigareta pokušavaju i žele u potpunosti riješiti svoje ovisnosti. Na upit uspiju li osobe koje konzumiraju e-cigarete u konačnici riješiti svoju ovisnost, naša sugovornica odgovara da se to prema njenom iskustvu događa u otprilike u jednakoj mjeri kao kod konzumenata klasičnih duhanskih proizvoda. Međutim, u praksi se često pokaže da prosječnom pušaču ništa ne može zamijeniti cigaretu, pa e-cigaretu kombiniraju s klasičnom, simultano ili ciklički. Od 2018. godine kroz Školu nepušenja je prošlo 25 grupa pušača od po deset do 15 članova. Program je interdisciplinaran i traje mjesec dana, uz nastavak praćenja ambulantnim putem i kroz grupe podrške. Prema saznanjima naše sugovornice, 37 posto polaznika postigne šestomjesečnu apstinenciju, a što je otprilike 12 puta više nego kod osoba koje prestaju pušiti bez stručne podrške.

- Već u prvim grupama imali smo polaznike koji su konzumirali e-cigarete. Inače, danas su na tržištu brojni novi proizvodi, bilo da je riječ o e-cigaretama, grijanom duhanu, nikotinskim vrećicama i snusu (potonji je zabranjen kod nas, nap.a.), kao i raznim nikotinskim nadomjescima. Prestanak pušenja je jedna od medicinski najznačajnijih odluka koje osoba može donijeti, s iznimnim dobrobitima za zdravlje, zaključila je ugledna psihijatrica bogate biografije. Naime, do 2016. godine, kako stoji u životopisu naše sugovornice, radila je na području javnoga zdravstva i vodila Odsjek za prevenciju ovisnosti o duhanu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te je bila članica nekoliko stručnih skupina Ministarstva zdravstva i Europske komisije na području duhana, ali i predsjednica Nacionalnog povjerenstva za borbu protiv pušenja i hrvatska kontaktna točka za duhan Svjetske zdravstvene organizacije. Od 2018. vodi program Škole nepušenja unutar spomenute bolnice.

Loading...