Pušenje i korištenje e-cigareta u mladoj životnoj dobi učestalije je među onima s problemima u ponašanju, koji su iskusili zlostavljanje vršnjaka te doživjeli kakvu traumu. Društveni kontekst iznimno je dominantna varijabla u odluci o pušenju u formativnim godinama života. Upravo populacija adolescenata koja ulazi u svijet nikotinske ovisnosti logično najviše zabrinjava zdravstvenu struku i donositelje javnozdravstvenih politika. Zaključak s početka ovog teksta dolazi iz istraživanja, sistematične revizije objavljene u EXCLI Journal, kojoj je cilj bio utvrditi postoje li i koje su razlike u motivima mladih ljudi da počnu koristiti e-cigarete.
Web stranica
Uobičajeno je početak pušenja, korištenja alkohola i drugih supstanci u mladosti povezati s razvojem identiteta i hormonalnim tsunamijem. Gdje su tu e-cigarete, pitanje je koje je postavio ovaj znanstveni rad dijeleći motive na osobnu kategoriju te na društvene i strukturalne utjecaje.
Utvrđena razlika specifična za e-cigarete, u kategoriji vanjskih motiva, jest dostupnost okusa e-tekućina. Svi ostali razlozi za početak korištenja e-cigareta kombinacija su motiva osobne kategorije te vanjskih utjecaja ( društveni i strukturalni utjecaji) zbog čega u zaključku rada autori navode kako je s ovom populacijom potrebno provjeriti njihov pušački status pri svakom posjetu liječniku. Tim više jer je vrlo vjerovatno da u motivu početka korištenja e-cigareta stoje neki od navedenih detektiranih problema i iskustava.
Također, zaključak ovog rada napominje i kako je prestanak pušenja učestao razlog za korištenje e-cigareta dok su regulatorne politike manje prepoznate u ovoj populaciji ( 18 - 30 godina). Stoga je potrebno, navode, daljnje istraživanje o razumijevanju percepcije mladih kao i spomenuti “skrining” pri svakom posjetu liječniku/zdravstvenoj ustanovi.