Novi aspekt

E-cigarete u SAD-u spasile 677 tisuća godina života

Ivana Rimac Lesički

Koliko je deregulacija e-cigareta u SAD-u spasila života? Neobičan aspekt i ovakvo pitanje, tema je koje su se “uhvatili” Christan Saenz i Michael Pesko s Georgia State University i University of Missouri.

Istraživanja e-cigareta i drugih alternativnih nikotinskih proizvoda mahom se provode u kontekstu zdravlja te javnozdravstvenih učinaka i potencijala. Tim je više inovativan ovakav pristup koji se bavi posljedicama ( rezultatima) američkog pristupa e-cigaretama od njihove inicijalne pojave. Bez ulaženja u niz detalja koje donose u radu, koji je objavio Elsevier, prvom pojavom e-cigarete su u SAD-u bile predmet zapljene. Potom se regulacijom “šetalo” između toga jesu li pod paskom američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) kao lijek ili nisu.

Elsevier

Web stranica

Ovi znanstvenici danas poručuju kako je upravo deregulacija i uklanjanje e-cigareta s FDA “popisa lijekova” donijelo rezultate, spašene živote i napredak inovacija. Bez ograde navode ovakve zaključke i potkrepljuju doista nizom podataka. Konkretno, uz ostalo, navode kako je zabrana da FDA tretira e-cigarete kao lijek smanjila smrtnost povezanu s pušenjem za gotovo deset posto godišnje što je ukupno 677 tisuća godina života! Naime, usporedili su što se dogodilo sa sličnim proizvodima poput nikotinskih zamjenskih terapija koji su ostali pod FDA regulacijom. Tako navode da je za nikotinske žvakaće gume trebalo devet godina odlučivanja i administracije kako bi mogle doći na tržište.

Potom je prošlo još tri godine dok se odobrila slobodna kupovina nikotinskih žvakaćih guma, a ukupno je 15 godina trebalo da na tržište dođe njihova varijanta s okusom. Usporedili su i primjer lijeka citizin koji je u Bugarskoj na tržištu od 60ih godina, u SAD-u nije odobren još ni dan danas.

Izrijekom navode kako je deregulacija e-cigareta u SAD-u dovela i do razvoja istraživanja te patenata što je izostalo kod nikotinske zamjenske terapije koja je ostala pod FDA.

Kao žarišnu točku kontroverze, dijelom upravo kao i kad je riječ o lijekovima, navode nuspojave e-cigareta na pojedince. Tu je “focal point” pitanje je li ovakav tretman e-cigareta u svijet korištenja uvukao i one koji nisu pušili, one kojima nisu bile namijenjene. No, kako su naveli, od ove rasprave iz ovakvog ugla, uklonili su emocije i nastojali su pružiti valjane procjene utemeljene na podacima i rezultatima.

Loading...