dr. sc. Anamarija Šestak

Treba istražiti utjecaj e-cigareta na razvoj raka grla

Marija Mihelić

Da pušenje općenito nije preporučljivo više je nego poznato, no zanimljivo je da, barem kad je otorinolaringologija u pitanju, postoji razlika između e-cigareta i onih običnih. Naime, kako doznajemo od dr. sc. Anamarije Šestak, dr. med., spec. otorinolaringologije pri Klinici za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata KBC-a Osijek, među pacijentima nema onih koji izravno dolaze s problemom karcinoma grkljana ili ždrijela, a da koriste isključivo e-cigarete.

Uzimanje anamneze

Pacijenti sa spomenutim karcinomima uglavnom su pušači klasičnih cigareta. Naravno, nije zdravo ni jedno niti drugo, no ne znam nijedan slučaj gdje je pacijent s karcinomom bio isključivo pušač e-cigareta. Takve podatke znamo jer svakog pacijenta uvijek ispitamo sve – njegove navike, je li pušač, uzima li alkohol i sl., tako da imamo spomenuta saznanja, kaže dr. Šestak, dodajući da kod pušenja, dakako, ovisi i to koliko dugo i često osoba konzumira cigarete. Naravno, povremeno korištenje cigareta, bilo običnih ili e-cigareta svakako ne donosi rizike kao kod osoba koje dnevno puše dugi niz godina. Naša sugovornica ističe da je u klasičnim cigaretama veća količina i doza kancerogenih tvari i to prvenstveno aldehida, arsena, katrana do ostalih spojeva koje sadržavaju. Veće doze uzrokuju mutacije gena koji su odgovorni za razvoj karcinoma. S obzirom da su e-cigarete puno kraće na tržištu od običnih cigareta, razumljivo je da na Klinici ne bilježe pacijente koji su godinama koristili samo e-cigarete.

Nepoznat utjecaj e-cigareta na grlo

- Ima slučajeva gdje pacijenti kombiniraju e-cigarete i klasične. Nažalost, iz iskustva s radom s tim pacijentima mogu reći da im ne znači ništa što bi se eventualno s običnih prebacili na e-cigarete jer se brzo vrate na staro. Osobe koje ostanu bez grkljana i s trajnom traheostomom, nađu načina da inhaliraju dim i to je vrlo jaka ovisnost. Ne pomognu im ni e-cigarete jer kombiniraju i jedne i druge, naglašava naša sugovornica, dodajući da nema dostupnih istraživanja na dugoročni utjecaj e-cigareta i razvoj karcinoma grkljana i ždrijela u domeni otorinolaringologije. Ističe da vjerojatno više djeluju na pluća, no kad je u pitanju grkljan i ždrijelo, saznanja nema, jer nema ni osoba koje su oboljeli od karcinoma, a da su konzumirali isključivo e-cigarete.

Za regiju kojom se bavi, dodaje, podatke nemaju. Onkološki pacijenti koji dolaze na Kliniku ne koriste isključivo e-cigarete, a dr. Šestak zaključuje da na to utječe sama navika na klasične cigarete do ekonomske situacije.

Više pacijenata nakon pandemije

Inače, kad je u pitanju brojnost pacijenata, ističe da ih je puno više nego prije covid pandemije i to iz razloga što su rjeđe za to vrijeme dolazili na kontrole. Imaju, kaže, oko tri puta mjesečno veće operativne zahvate karcinoma grkljana i ždrijela. Nažalost, ljudi dolaze, kaže, tek u poodmaklim stadijima.

- Svi naši pacijenti prolaze psihološku obradu i veliku podršku psihologa i liječnika. Kad je u pitanju odvikavanje od pušenja, ima onih koji su kronični i ne možete ništa učiniti da bi ih se odrekli. Istovremeno, gotovo do 50 posto pacijenata itekako se odvikne pušenja jer im objasnimo što se nadalje može dogoditi“, kaže dr. Šestak.

Loading...